NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY    KONTAKT REGISTRACE  KOŠÍK  PŘIHLÁŠENÍ
Facebook Instagram Pinterest Tiktok Youtube Linkedin

RECEPTY

Polévky (13)

Pomazánky (9)

Saláty (4)

Bezmasá jídla (28)

Jídla z masa (4)

Dezerty (47)

Cukroví (22)

Nápoje (7)

Domácí pečivo (11)

Ingredience (2)

Ostatní (3)

Články (4)

Zavařování (2)


IQ HRY

VÝTVARKA

TIPY

TESTOVÁNÍ

KE STAŽENÍAKTUALITY


OTESTOVÁNO BOLL
12.05.2022


Testování Boll
04.08.2021

více aktualit ...
Autor: dasa TND

PUČÁLKA

Že netušíte, co to může být? Je to  tradiční staročeský postní pokrm.  Dříve se jedl o Vánocích, ale také o velikonočních svátcích a to zvláště proto, že jako luštěnina prý přinášel dostatek peněz a duševní bohatsví. Vy si ho ale můžete připravit kdykoliv během roku, protože je to  dobrota na takové to chroupání :-) Můžete si udělat slanou i sladkou variantu.

S vyzkoušením tohoto receptu jsem stále otálela. Jednou jsem neměla hrách, pak zase jsem nebyla tři dny v kuse doma, abych mohla hrách proplachovat a klíčit, pak nebyla nálada....no znáte to:-) Ale protože mě fakt baví zkoušet recepty našich babiček a taky mě zajímalo, jak to asi chutná, hecla jsem se a tady máte postup. Super je, že pučálku lze udělat ve slané i sladké variantě. Takže u nás sladkou variantu otestovala naše děti  a jen se oblizovaly :-) Je to fakt jednoduchý, tak to pojďte ji s náma zkusit....

Potřebujeme:

  • 50-100g neloupaného  celého  zeleného hrachu - nejlépe v biokvalitě (ne půlený, ten je mrtvý a nevyklíčí)
  • sůl
  • pepř
  • ghí nebo máslo či rostlinný olej
  • skořici
  • sladidlo dle vašcih preferencí (rýžový nebo pšeničný sirup, ječmenný nebo rýžový slad, javorový sirup, agávový sirup, med...)
  • rozinky
  • zavařovací sklenice

Postup:

1.Kupte si hrách. Úplně obyčejný, celý, zelený. Prodávají ho snad všude. Jen pokud chcete biokvalitu, zajděte do speciálek. Pak hrách přeberte, protože by vám špatná zrna při klíčení mohla dělat neplechu a taky chcete jíst asi jen to nejlepší, ne? :-) A co se týče počátečního množství. Zvolte podle sebe, hrách po naklíčení zvětší minimálně trojnásobně svůj objem.

2.Poté důkladně hrách properte ve studené vodě a promněte, aby jste ho zbavili nečistot.

3.Umytý hrách nasypte do sklenice, a zalejte tak dvojnásobným množstvím vody, jako je hrachu. Takto nechte stát cca 24 hodin. Volte raději chladnější místo (ne však lednici), tím má na mysli ne třeba na přímém slunci za oknem, nebo hned vedle sporáku. Mohla by vám začít kysnout voda.

4.Po této době vylejete vodu a znovu hrách promyjte pod studenou vodou. Vraťe do sklenice  už pouze jen hrách bez vody a postavte na stejné místo na dalších 24 hodin.

5.Po této době už by se měly objevit klíčky. Proto znovu jemně promyjte - tak, abyste si neulámali klíčky, vraťte naposledy do sklenice bez vody, a naposledy nechejte další den klíčit.

Teď si rozmyslete, zda chcete zkusit slanou, sladkou či obě varianty pučálky.

6.Připravte si pánev, rozehřejte tuk a když je rozpálený vhoďte naklíčená hrách. Opekéjte zprudka. Doporučuji moc nemíchat, aby se neulámaly klíčky a neslupovaly vrchní slupečky.  Pokud chcete jen slanou variantu, tak v průběhu restování osolte a opepřete dle chuti. Pokud chcete sladkou variantu nebo obě, tak jen lehounce osolte, aby se vytáhla sladkost hrachu. Hotový hrášek by měl být lehce nasládlý a křupavý.

7.Po vyndání z pánve slanou variantu ihned podávejte. V případě sladké ještě prihoďte rozinky, trošku skořice a oslaďte dle vaší preference a chuti. Podávejte  také za tepla.

Při tom, jak vám bude tahle dobrota rychle mizet pod rukama je také dobré myslet na to, že je to přecejenom luštěnina, takže s množstvím to nepřehánějte :-) Nemyslím tím, že by vás nadýmaly, to se natěstí klíčení hodně sníží. Ale spíše to, že ideální dávka na den je tak množství odpovídající velikosti vaší hrsti...

 

 

VYTISKNOUT AKTIVITU

KOMENTÁŘE

Pro vložení komentáře se musíte přihlásit nebo registrovatgabriela
Vypadá to báječně a krásné fotky!
30.03.2015 18:43

O NÁS / BLOG / FOTOGALERIE / OBCH.PODMÍNKY (c) 2014 - 2023 testovanonadetech.com
MEDIA / PARTNEŘI / PODMÍNKY UŽITÍ / KONTAKT grafika: vatiklan.cz
Barion