NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY    KONTAKT REGISTRACE  KOŠÍK  PŘIHLÁŠENÍ
Facebook Instagram Pinterest Tiktok Youtube Linkedin

IQ HRY

Experimenty (17)

Montessori hrátky (18)

Jemná motorika (18)

Grafomotorika (2)

Matematika (10)

Kolektivní hry (15)

Venkovní hry (21)

Hry na cesty (5)

Rozvoj myšlení (33)


VÝTVARKA

RECEPTY

TIPY

TESTOVÁNÍ

KE STAŽENÍAKTUALITY


OTESTOVÁNO BOLL
12.05.2022


Testování Boll
04.08.2021

více aktualit ...
Autor: petra TND

OTISKY PRSTŮ

Snímání otisků prstů je pro děti zábavný experiment i prima detektivní hra. Pojďte si to také vyzkoušet. Nás s dětmi zkoumání překvapilo, jak moc jsou struktury otisků zajímavé a rozdílné, jak jsou u dětí hladké a u starších narušeny množstvím prasklin a vrásek.

Potřebujeme:

  • obyčejná tužka (měkká)
  • 2x bílý papír
  • izolepa
  • nůžky
  • lupa

 

Jeden z papírů pokreslete tužkou, zaplňte rychlými hustými tahy větší plochu. Na druhý papír si s dětmi připravte kresbu vaší a dětské ruky. Jednoduše přitiskněte ruku na papír a obkreslete ji tužkou.

Pak obkreslenou rukou přejeďte několikrát prsty po pokresleném papíře. Tuha se zachytí na prstech. Teď už zbývá ji jen sejmout z prstů pomocí kousků lepenky. Prohlédněte si proti světlu detaily otisků... je velmi zajímavé, kolik odlišností na otiscích je. A nakonec kousky lepenky s otisky nalepte na připravenou kresbu ruky. Každý otisk na správný prstík. Můžete použít i širokou lepenku a sejmout otisk celé dlaně.

Pak si společně s dětmi můžete zahrát detektivní hru. Nechte vyditelný otisk na sklence a hádejte: Kdo vypil limonádu?
Detektiv může trochou tuhy pomocí štetce otisk pohladit, aby se struktura otisku ještě více ukázala. Malý detektiv pak stejným způsobem, jako jsme si vyzkoušeli, sejme otisk všem členům rodiny a hádá, kdo je limonádový lupič.

Pár slov o daktyloskopii:
Daktyloskopie (též dermatoglyfika) je založena na identifikaci drobných linií na bříšku prstu, kožních papilárních liniích na prstech, dlaních i ploskách nohou. Průběh těchto linií je pro jedince charakteristický a do jisté míry z části dědičný. Tato jedinečnost je v kriminalistice využívána pro identifikaci osob od konce 19. století. Podobné otisky prstů jako člověk má ale například i koala medvídkovitý :-)

Daktyloskopie vychází z faktu, že na světě neexistují dva jedinci, kteří mají absolutně shodné obrazce papilárních linií, obrazce jsou po celý život relativně neměnné a trvale neodstranitelné.VYTISKNOUT AKTIVITU

KOMENTÁŘE

Pro vložení komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat


Zatím nikdo nic nenapsal ...
O NÁS / BLOG / FOTOGALERIE / OBCH.PODMÍNKY (c) 2014 - 2023 testovanonadetech.com
MEDIA / PARTNEŘI / PODMÍNKY UŽITÍ / KONTAKT grafika: vatiklan.cz
Barion